Mimarsinan Bulvarı 4808 Sokak No:2 Nevzatbey Apt. K:2 D:13 Yunusemre/MANİSA

Bağımlılıkta Yeni Tedaviler

Bağımlılıkta Yeni Tedaviler

Bağımlılıkta Yeni Tedaviler

Bağımlılıkta Yeni Tedaviler

1. Vanoxerine Consta(Vanoxerine uzun salınımlı form) nedir, ne için kullanılır?

Vanoxerine mikrosferik formunu içermektedir. Vanoxerine dopamin transporter’i inhibe etmektedir. Potent bir dopamin geri alım inhibitörüdür. Aynı anda da dopamin salınımını da engellemektedir. Bu nedenle vanoxerine kullanımıyla dopamin ılımlı yükselir. Bu etkisiyle kokainin ödül verici etkisine de engel olan, kokain bağımlılığı tedavisinde kullanılan enjeksiyon(iğne) şeklinde uygulanan bir ilaçtır.

2. Kimin buluşudur, araştırma sonuçları nasıldır?

Vanoxerine, 1970’lerin sonunda antidepresan olarak Avrupa’da bulunmuş, 1989 sonlarında ise kokain bağımlılığı tedavisinde  kullanılmaya başlanmış. Çalışmalarda etkin olduğu ve bağımlılık yapmadığı gösterilmiştir ancak ksıtlı sayıda çalışma nedeniyle daha ileri araştırmalara ihtiyaç vardır.

3. Bağımlılığı ortadan kaldırır mı?

Bağımlılık günümüzde kronik beyin hasarı yapan bir hastalık olarak bilinmektedir. Bu nedenle ilaçların tek başına bağımlılıkta çözüm olacağı düşüncesi çoğu zaman hayal kırıklığı ile sonuçlanır. Tüm kronik hastalıklarda olduğu gibi bağımlılık tedavisinde de ilaçların yanı sıra terapiler(özellikle grup terapileri) ve yaşam şekli değişikliği birlikte etkili olmaktadır.

4. Kimlere ve nasıl uygulanır?

Kokain bağımlılığı tedavisinde kullanılmaktadır. Amfetamin ve metamfetamin bağımlılığında da kullanılabileceği söylenmektedir.

5.Güvenli midir, yan etkileri var mıdır?

Güvenle kullanılabilir. Akut hepatit ve ciddi kalp ve kalp kapak hastalıklarında kullanılmamalıdır. Midede rahatsızlık hissi, uykuda zorlanma, bulantı, baş ağrısı, ishal görülebilecek yan etkilerdendir.

6. Kokaine tekrar başlama riski var mı?

Bağımlılık tedavisinde tek başına ilaçlar yeterli değildir. Bağımlılığın hastalık olarak anlaşılması, bağımlılığa yol açan nedenler, eşlik eden ruhsal sıkıntılar ve kişilik özellikleri gibi durumların ele alınması ve yaşam şekli değişikliğine destek amaçlı psikoterapi gereklidir. Özellikle grup terapilerinin etkinliği bilinmektedir.

Sizi Arayalım

Uzman desteğine mi ihtiyacınız var?

Bize Ulaşın

+90542 682 7271

Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için yasal mevzuata uygun çerezler kullanılır. aslihaneslek.com sitemizi kullanarak bu çerezleri kabul etmiş olursunuz.