Mimarsinan Bulvarı 4808 Sokak No:2 Nevzatbey Apt. K:2 D:13 Yunusemre/MANİSA

Doğum Sonrası Depresyon Tedavisinde Psikodrama

Doğum Sonrası Depresyon Tedavisinde Psikodrama

Doğum Sonrası Depresyon Tedavisinde Psikodrama

‘’Annelik kutsal’’ ‘’Bir kadının başına gelebilecek en güzel şey annelik…’’ gibi sözlerle birçok kadın hamilelik sürecine başlar. Hayatına, yuvasına bir çocuğun da katılmasına karar veren her aile gibi heyecanlıdır. Bu süreçte adım adım ilerlendikçe, anne tarifsiz mutluluk, kaygı, hüzün gibi birçok duyguyu yaşar. Bu durum, kadın için hazırlıksız yakalandığı bir duygu selidir.

Neden böyle olur? Çünkü kadın hamilelikte ve doğum sonrası süreçte hormonal değişiklikler yaşar. Özellikle doğum sonrası dönemde yaşanan uykusuzluk, yorgunluk, kendine zaman ayıramama gibi durumların yanı sıra bebeğini tanıma ve anlamayla ilgili acemilikler de eklenince, anne ağlamadan günlük işlerini, kendi ve çocuğunun bakımını yapamayacak kadar mutsuzluk, enerjisizlik, isteksizlik gibi depresif bulgulara kadar değişen duygusal durumlar yaşar.

Kadınlar %85’e varan oranlarda hamilelik ve doğum sonrası dönemde duygusal dalgalanmalar yaşar. Bu duygusal dalgalanmalar çoğu zaman kısa süre sonra geçmekle beraber bazen daha şiddetli ya da uzun süreli olabilir, annenin hayatını etkileyebilir ve bebeğiyle temasını bazen engelleyebilir bazen de keyif alamamasına yol açar.

Doğum sonrası yaşanan bu depresyonun tedavisi mümkündür. Gerektiğinde ilaç kullanılabilir. Ancak ilaç tedavisi olsa da olmasa da teröpatik yaklaşımlar mutlaka gereklidir.

Psikodrama, eylem ve deneyimle çalışan bir yöntemdir. Psikodrama grubunda annenin hayatındaki bu yeni duruma nasıl yanıtlar verebileceği deneyimlenir. Sonrasında anne günlük hayatında bu yeni deneyimi uygular. Grubun güvenli ve destekleyici ortamında, benzer duygular yaşayan tek anne olmadığını gördüğünde duygularını özgürce paylaşabilir ve bu duygularla nasıl başedeceğini deneyimleyerek öğrenmiş olur.

Doğum sonrası depresyon yaşayan annelerimize yönelik psikodrama grup kayıtlarımız başlamıştır.
Kayıt ve randevu için: 05426824241

 

Sizi Arayalım

Uzman desteğine mi ihtiyacınız var?

Bize Ulaşın

+90542 682 7271

Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için yasal mevzuata uygun çerezler kullanılır. aslihaneslek.com sitemizi kullanarak bu çerezleri kabul etmiş olursunuz.