Mimarsinan Bulvarı 4808 Sokak No:2 Nevzatbey Apt. K:2 D:13 Yunusemre/MANİSA

Davranışsal Bağımlılıklar

Davranışsal Bağımlılıklar

Davranışsal bağımlılıklar: (Kumar, internet, cep telefonu, yeme, seks, egzersiz, alışveriş bağımlılığı gibi…)

Davranışsal bağımlılıklarda dikkat çekici olan, tıpkı alkol madde gibi beyinde aynı alanlarda değişikliğe yol açması ve tıpkı diğer bağımlılıklar gibi kronik seyirli olması… Kumar bağımlılığı uluslararası bir sınıflandırma sistemi olan DSM-5’de artık resmi olarak da bağımlılıklar içerisinde yer alıyor.

Davranışsal bağımlılıklara uyanık olmak önemli…Çünkü tıpkı madde bağımlılığı gibi tedavi olmazsa hem bağımlının hem çevresinin yaşamında yıkıcı sonuçlara yol açıyor.

Eğer kişi sürekli bağımlı olduğunu düşündüğümüz davranışa (örneğin cep telefonu ile uğraşmak) zaman ayırıyorsa, giderek bu zaman artıyorsa, bu nedenle sorumlulukları aksıyor, sosyal ilişkileri giderek azalıyorsa, başka hiçbir aktivteden keyif alamaz hale geliyorsa mutlaka bağımlılık akla gelmelidir. Bazen kumar da olduğu gibi ciddi maddi sıkıntılar gibi sonuçlarda dikkat çekici olabilir.

Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için yasal mevzuata uygun çerezler kullanılır. aslihaneslek.com sitemizi kullanarak bu çerezleri kabul etmiş olursunuz.