Mimarsinan Bulvarı 4808 Sokak No:2 Nevzatbey Apt. K:2 D:13 Yunusemre/MANİSA

Depresyon

Depresyon

Bir süredir bardağın boş tarafını görüyor, hiçbir şeyden zevk almıyor, canınız yataktan dahi kalkmak istemiyorsa, hatta bu nedenle sorumluluklarınızı aksatıyor hale geldiyseniz depresyonda olabilirsiniz. Bazen bu duruma uykusuzluk ya da aşırı uyku, iştahsızlık ya da fazla iştah da eşlik edebilir.

Depresyonun nedeni nedir?

Bir çok psikiyatrik hastalıkta olduğu gibi depresyonda da beyinde sinirler arası iletimden sorumlu kimyasal maddelerdeki(nörotransmitter) dengesizlik, değişiklikten kaynaklandığı düşünülmektedir. Yaşanan bir stres anında kişinin vücudundaki bu değişiklikle beraber depresyon gelişebilmektedir. Aynı zamanda ailesel yatkınlık da gösterir. Yakın akrabalarda depresyonun görülme sıklığı genel topluma göre 2-5 kat daha fazladır.

Kimler depresyon için risk altındadır?

Erken yaşta ebeveyn kaybı, madde ve alkol kötü kullanımı, anksiyete(kaygı) bozuklukları, kadın olmak, düşük sosyoekonomik düzey, ayrı yaşama, boşanmış olma, işsizlik, daha önce depresyon geçirmiş olma, yakın zamanda önemli yaşam olayları, stres etkenleri, kişilik yapısı, çocukluk döneminde cinsel veya fiziksel kötü davranılma öyküsü, bazı ilaçlar, tıbbi hastalıklar, hormonal değişiklikler gibi durumlar daha çok risklidir.

Depresyon nasıl seyreder?

Depresyon olgularının % 85 ya da daha fazlası bilinen olağan tedavi yöntemlerinden yararlanır. Tedaviye erken başlamak yanıt alma süresini kısaltır. Depresyon tekrarlayabilir. Erken yaşta başlayanlarda yineleme olasılığı daha yüksektir. Stres etkenleri ile başlaması arasında bir ilişki olabilmekle birlikte bu zorunlu değildir.

İyileştikten sonra ilaç kesilmeli midir?

En büyük hatalardan birisi de iyileştikten sonra ilaçların kesilmesidir. Oysa ki tedavinin tamamlanması için kişi ‘’iyiyim’’ dedikten sonra da 6 ay-1 yıl kadar tedaviye devam etmek gerekmektedir.

Psikoterapi yarar sağlar mı?

Tüm psikiyatrik hastalıklarda olduğu gibi depresyonda da psikoterapinin ilaç tedavisine eklenmesi en ideal sonuçlara ulaşmamızı sağlar.

Antidepresan ilaçlar bağımlılık yapar mı?

Antidepresan ilaçlar bağımlılık yapmaz. Uygun dozda, uygun sürede doktor denetiminde, gerektiğinde kullanmak kişinin yaşamını çok etkileyen depresyon döneminde iyi bir çözüm olacaktır.

Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için yasal mevzuata uygun çerezler kullanılır. aslihaneslek.com sitemizi kullanarak bu çerezleri kabul etmiş olursunuz.