Mimarsinan Bulvarı 4808 Sokak No:2 Nevzatbey Apt. K:2 D:13 Yunusemre/MANİSA

Psikotik Bozukluklar

Psikotik Bozukluklar

Psikoz Nedir?
Psikoz gerçeği değerlendirme bozukluğudur. 

Psikozun belirtileri nelerdir?

Kişi psikotik bir bozukluk yaşadığında kendi algı ve düşünceleriyle yaşamını sürdürür hepimiz gibi… Fakat Algı ve düşüncelerinde hatalı yorumlamaya ve çıkarsamalar vardır bu nedenle giderek günlük yaşam ve insanlardan uzaklaşır. Çoğu zaman iyice kendi içine dönerek kendi dünyasında Yaşar.

Psikozun tedavisi var mıdır? 

Psikotik bozukluklar uzun yıllardır farmakoterapi ağırlıklı tedavi edilmektedir.

Farmakoterapi gerekliliktir çünkü beyinde biyolojik bir süreç yaşanmaktadır.

Psikozda Psikodrama tedavisi ne kadar etkilidir?

Psikoterapi desteğiyle psikoz yaşayan bireylerde çok daha hızlı gelişmeler katedilebilmektedir.

Psikodramaya bu noktada dikkat çekmek istiyorum. Mezun olduğum ve halen süpervizyon eğitimini aldığım Umut Psikodrama Enstitüsü kurucuları Elif ve Günter Ziegler psikotik bireyler ve aileleriyle psikodrama grup çalışmaları yapmışlardır.

Psikodrama deneyime dayalı bir yöntemdir. Psikotik bozukluk yaşayan bireylerin zihinlerinde yaşananları somutlaştırarak göstermek(sahnelemek) ve bu duruma beraber dışarıdan bakmak mümkün olmaktadır.

Sonrasında da benzer bir durumun günlük yaşamda nasıl yaşandığını göstermek kişinin hayal dünyasından çıkmasını sağlamaktadır.

Takip eden çalışmalar ise bu noktadan sonra bireyin günlük yaşam içerisinde bir süredir yapmadığı deneyimlerini tekrar yaşatmak ve grup sonrasında da uygulamasını takip etmek üzerinedir.

Psikotik bozukluk yaşayan bireylerle psikodrama grup çalışmalarımız için 05426827271 numaralı telefondan bizim ile temasa geçebilirsiniz.

Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için yasal mevzuata uygun çerezler kullanılır. aslihaneslek.com sitemizi kullanarak bu çerezleri kabul etmiş olursunuz.