Mimarsinan Bulvarı 4808 Sokak No:2 Nevzatbey Apt. K:2 D:13 Yunusemre/MANİSA

Sınav Kaygısı Azaltma

Sınav Kaygısı Azaltma

Sınıfandırma sistemlerinde ana gruplardan olmamakla beraber, günümüz yaşam koşullarında, istenilen, hayal edilen yerlere ulaşmak için sınavlara girmek gerekiyor ve bu durum da giderek gündemimize sınav kaygısını getiriyor. 

Tabi ki bir miktar kaygı olacak ve bu kaygı öğrencinin çalışmasına, dikkatli olmasına yol açacak. Ama bu miktarı aştığında ya da daha sık olduğunda tam tersi bir etkiye yol açıyor kaygı. Öğrenci konsantre olamıyor, çalıştığı soruları yapamıyor, performansını ve bilgi birikimini kullanamıyor ve bazen de bu nedenle ağrı, uyuşma, bulantı gibi fiziksel şikayetler yaşayabiliyor.

Sınav kaygısının tanınması ve ele alınması hem öğrencinin sağlığı hem de başarısını daha net ortaya koyabilmesi için çok önemli. Kaygı şiddetli olduğunda kaygı giderici ilaçları kullanmak gerekebilir. Ancak ilaç yanında mutlaka psikoterapi desteği de alınmalıdır. 3 yıl boyunca bu amaçla yürüttüğümüz psikodrama gruplarıyla, öğrencilerimizin kaygısının azaldığını, neşelerinin arttığını ve istedikleri ya da istediklerine yakın bölümlere yerleştiklerini gözlemledik.

Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için yasal mevzuata uygun çerezler kullanılır. aslihaneslek.com sitemizi kullanarak bu çerezleri kabul etmiş olursunuz.